Nekoukej na starou,

když můžeš koukat na novou.

skok na hlavní menu | menu sekce Ligy

Úvod » Ligy » VAŠE LIGA web 3.0 - Vylepšený systém ligy


VAŠE LIGA web 3.0 – Vylepšený systém ligy

7. 11. 2017, 23:30    autor: Tomáš Reinbergr    Organizační   

 (autor: )
Jako další vylepšení na novém webu (jaro či léto 2018) bych dnes rád představil nový systém ligy – říkám mu Žebříčkový systém. Slibujeme si od něj lepší pohyb ligami nahoru a dolů, lepší obměnu soupeřů, jednodušší vyřazení a zařazení hráčů. Jedná se o náš vynález, nikdy nikde nevyzkoušen a budeme určitě potřebovat vaši pomoc a shovívavost.

1. Žebříčkový systém

Doteď fungoval na starém webu tzv. Skupinový systém, tedy z každé skupiny postupovali 2 nejlepší, padali 2 nejslabší hráči a 1 zůstával. Bylo to jasné, ale mělo to spoustu nevýhod. Nově bychom rádi zavedli Žebříčkový systém. Pokusím se ho vysvětlit výňatkem z připravovaných nových pravidel. Je to pochopitelné?

 • Ve skupině je v každém kole 5 hráčů včetně tebe (výjimečně 4) a hrajete zápas každý s každým.
 • Dle tvých výsledků v tomto kole se pohybuješ v žebříčku výše či níže a v dalším kole hraješ s lepšími či horšími soupeři.
 • Pokud jsi např. 4× vyhrál, poskočil jsi v žebříčku kola mezi lepší hráče. Na začátku nového kola vezmeme tento žebříček a od shora ho po 5 hráčích (až na výjimky) rozdělíme do skupinek.
 • Mezi koly se tedy můžeš přesunout výše či níže i o 20 hráčů, pokud byl tvůj výsledek tak výrazný. Díky tomu se rychle dostaneš na svou správnou úroveň a zároveň se potkáš s novými soupeři.
 • Tvá skupina v novém kole někdy nemusí přesně odpovídat žebříčku na konci minulého kola. Do ligy totiž přibývají noví hráči, vrací se hráči, kteří pozastavili účast a nebo z ligy hráči odcházejí. Nemusíš se tedy najít ve skupině, ve které jsi čekal, nicméně pokud jsi měl postoupit výš, budeš mít lepší soupeře, i když budeš hrát v nižší skupině. Zároveň je ale v zájmu ligy zařadit tyto nové hráče do ligy tak, aby byla liga co nejvyrovnanější.
 • Správce provádí na začátku každého nového kola (tedy i na začátku nové sezóny) rozřazení, které probíhá poloatomaticky přibližně takto:
  • Žebříček minulého kola se rozdělí do skupin po 5 odshora.
  • Správce vyřadí hráče, kteří pozastavují hru v lize nebo končí.
  • Správce přidá nové hráče dle jejich úrovně vyplněné v dotazníku. Správce dle citu umístí o něco níže, než je podle něj hráčova nejvyšší dosažitelná úroveň.
  • Správce přidá hráče, kteří se vrací do hry po pozastavení účasti, o něco níže, než byla jejich minulá úroveň.
 • Neoblíbená 6-členná skupinka může nastat pouze za stavu 6 a 11 hráčů, jinak jsme ji pro všechny jiné varianty eliminovali.

2. Nové schéma ligy

Upravili jsme schéma ligy tak, aby platilo pro jakýkoli počet hráčů, tedy pro malé i velké ligy. Schéma ligy má 3 možné struktury dle počtu hráčů. Vysvětlení opět výňatkem z pravidel.

 • Při počtu do 30 hráčů jde o skupinky sériově pod sebou.
 • Při počtu 35–90 hráčů jsou skupiny uprostřed umístěny paralelně 2 vedle sebe, to umožňuje lepší obměnu soupeřů a také rychlejší pohyb nahoru a dolů ligou.
 • Při počtu 90 a více hráčů jsou paralelní skupiny uprostřed schématu dokonce 3 vedle sebe, což obměnu i pohyb ještě více usnadňuje.

V úrovních s paralelními skupinami jsou hráči každé kolo náhodně namícháni do jedné ze skupin. Tím je zajištěna dostatečná obměna soupeřů.

3. Jiné body za skupinu (úroveň)

Poladili jsme také množství bodů získaných za tvou úroveň (skupinu), které ti společně s body za zápasy dávají každé kolo body do žebříčku kola. U každého sportu bude konkrétní množství bodů trošku jiné, ale princip stejný. Zde níže příklad pro Prahu. Snad to bude zase pochopitelné z pravidel.

 • Soupeři ve skupině jsou určeni na základě tvých bodů v žebříčku kola. Body získáváš jednak za výsledky zápasů a jednak body za skupinu.
 • V každém kole jsou body za skupinu počítány následovně. Poslední skupina ve schématu získává 15 bodů za skupinu. Skupina výše o 15 bodů více a třetí od konce o dalších 15 bodů více. Každá další skupina výše dále získává o 11 bodů za skupinu více. První tři skupiny schématu už mají mezi sebou zase rozdíl 15 bodů. Tento vyšší bodový rozdíl za skupinu ve spodu a na vrchu schématu zajišťuje to, že pohyb hráčů mezi skupinami zde není tak velký jako uprostřed schématu. To je cílem, protože nahoře mezi několika velmi vyrovnanými hráči už ta obměna není tak důležitá, jako právě vyrovnanost. Dole naopak jsou mezi hráči značné rozdíly a vyhneme se tak tomu, že velmi slabý hráč poskočí mezi příliš pokročilé hráče.

Výhody nového systému

Od nového systému ligy si slibujeme tyto výhody.

 • rychlejší pohyb ligou nahoru a dolů, tam kam patříš dle své úrovně
 • díky tomu budeš mít vyrovnanější soupeře a liga bude kvalitnější
 • lepší obměna tvých soupeřů
 • lepší vyřazení z ligy (i třeba na 1 měsíc) a zařazení nových hráčů. Díky tomu ubyde skrečovaných zápasů.
 • odstranění přechodových lig (zúžení schématu), kdy postupoval jen 1 hráč ze skupiny

Tak co si o tom myslíš? je to pochopitelné? Budeme moc rádi, pokud nám napíšeš tvé další nápady, obavy, vychytávky. Určitě to budeme muset po zahájení chvíli ladit.

Na nový web se můžeš těšit na jaře či v létě 2018. Věř, že děláme, co můžeme, ale je to už opravdu velký projekt. Určitě budeme potřebovat tvou pomoc s jeho testováním a vyladěním do tebou požadované podoby. Předem děkujeme za shovívavost.

Sportu zdar

Tomáš – zakladatel VAŠÍ LIGY

Další články ze seriálu k novému webu:

Vaše komentáře

Názory

 • Vojta Lejsek    6. 4. 2018 v  7:22    postupy a motivace:

  já tomu rozumím, jen nevím, jestli občas prostě stav koncem kola „když vyhraju poslední zápas aspoň 3:1, stačí mi to na druhý místo a postup“. V novém systému budou všechny zápasy vlastně stejně důležité, což dle mě tu motivaci trochu rozmělní.

  0 Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.
     odkaz na tento příspěvek   odpovědět »

 • Jakub Hojer    6. 4. 2018 v  9:02    Re: postupy a motivace:

  Ahoj Vojto, je fakt, že už asi na zápasech nebudeme řešit, kolik se navzájem musíme porazit, ale taky se občas stávalo, že někdo na zápas nedorazil vůbec a nechal si zapsat skreč jen proto, že už mu vůbec o nic nešlo (měl zaručený postup např.). Uvidíme, kam nás to posune :-)

  1 Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.
     odkaz na tento příspěvek   odpovědět »

 • Tomáš Novák    30. 7. 2018 v 16:57    Re: postupy a motivace:

  Možná ba naopak bude větší motivace ty soupeře rozsekávat, a to pokud se na to budeš dívat z pohledu žebříčku v daném ročníku. Tím, že budeš vyhrávat, tak získávat více bodů a budeš skákat nahoru. Takže by se taky mohlo tímhle systémem klást větší důraz na žebříček než skupiny, tak jako to je třeba v ofiko asociací (v mém případě to znám na příkladu squashové asociaci, nevím, jak je to u ostatních). I když chápu, že lidi byli zvyklý se poměřovat podle skupin..

  0 Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.
     odkaz na tento příspěvek   odpovědět »

Pro psaní komentářů se prosím přihlaste. Nemáte účet na VAŠÍ LIZE? Zaregistrujte se!VAŠE LIGA na facebooku!

Partneři

SportHero

Patron

Petr Koukal

Spolupracujeme

Nadace Jedličkova Ústavu - darujeme 20 Kč z každého startovného MUNDO BAMBUTIK TECNIFIBRE SLUŠNÁ FIRMA
česky | English


Loading...